Wolnoć Tomku w swoim domku…

Docierają do mnie informacje od rozczarowanych turystów, zwiedzających nowy zamek w Bobolicach, który został zbudowany w miejscu historycznych ruin średniowiecznej warowni. Otóż według tych relacji, właściciel zamku zezwala na robienie zdjęć obiektu z zewnątrz wyłącznie za opłatą. Gdyby oczekiwał opłaty za fotografowanie wnętrz, nie widziałbym w tym problemu. Jest to praktyka bardzo często spotykana w tego typu miejscach. Ale po raz pierwszy zetknąłem się z wymaganiem opłaty za fotografię zabytku z zewnątrz. Zwiedzałem dziesiątki prywatnych zamków oraz pałaców i nigdy nie oczekiwano ode mnie opłaty, często także za fotografie wnętrz. Niektórzy z Was powołają się zapewne w tym miejscu na święte prawo własności. Moim zdaniem niesłusznie, gdyż ruiny bobolickiego zamku, choć kupione i przekształcone w kiepską atrapę zabytku, pozostają też publicznym dobrem kulturowym, do którego przynajmniej z zewnątrz powinien być nieograniczony dostęp.  Domaganie się opłaty za fotografie zamku z zewnątrz uważam za skandal i przy najbliższej okazji postaram się odwiedzić bobolicki zamek na nowo, zrobić tam zdjęcia i opublikować na moim blogu. Niech potem pan senator się domaga. A do wpisu załączam zdjęcie PRAWDZIWEGO zamku w Bobolicach, którego niestety już nie zobaczycie, ani nie utrwalicie na zdjęciach. Nowego zresztą też nie, jeśli nie zapłacicie.

Ruiny Zamku Bobolice_ściana wschodnia

22 comments

 1. Anonim

  Zamek Windsor, królewski przecież, a nie jakiegoś napuszonego senatorzyny, można fotografować z zewnątrz, ile się chce. Nie wolno we wnętrzach. Specjalnie dla pana senatora: Windsor to ORYGINAL, nie zalosna atrapa.

 2. iza

  moim zdaniem głupotą jest zezwalanie na aż taką modernizacje i „odbudowę” zabytków. Zamek w Bobolicach jest idealnym przykładem na to jak można zniszczyć ślady przeszłości

  • Mam takie samo zdanie jak ty !, po jakiego grzyba odbudowano stare miasto i Zamek Królewski w Warszawie?, było by takie piękne oryginalne gruzowisko!!!. Nie chodzi czy, tylko jak takie ruiny odbudowywać (Jak najwierniej oryginałowi)

   • tomek

    No super porównanie. Porównywać zrujnowane miasto, stolicę Polski, do ruin zamku, które od dawien dawna wpisały się w jurajski krajobraz 🙂 Bez komentarza. Dobrze, że na Nową Prawicę nie głosowałem, skoro takie tęgie głowy tam zasiadają 🙂

 3. Anonim

  Za pięć dziesięć lat bez żadnej opieki , ślady przeszłości,jak to nazwała @iza , zniknęły by całkowicie z powierzchni jury. Także chyba nie ma co żałować,że jakiś w gruncie rzeczy pasjonat przywrócił je dla potomnych. A ,że prywatny inwestor. Cóż nie lubimy w socjalistycznej Polsce takich 🙂 I niech tylko ktoś wyskoczy ,my go zaraz… – sami wiecie 🙂 Co do niby zakazu fotografowania Bobolic z zewnątrz bez uiszczenia opłaty – to absurd. Całkowicie nie zgodny ani z prawem ani z obyczajem. Podejrzewam ,że któryś z pracowników zamku wykazuje się nad gorliwością. Cóż niby głupków na świecie nie ma wielu,ale są tak sprytnie porozstawiani,że gdzie się nie pójdzie trafia się na jakiegoś. 🙂 Pozdrawiam.

 4. artanek58

  Wiele razy byłem na zamku w Bobolicach. W latach 50 – siątych i 60 – siatych ubiegłego stulecia widziałem okolicznych mieszkanców jak furmankami wywozili kamien z zamku .Nie będe sie wiele wypowiadał na temat własciciela zamku ale na pewno zrobił kawał dobrej roboty .
  Cóż wydaje mi sie że autor z powodu płatności za zdjęcia podpiął sie pod krytyków .Nie dawno byłem tam dwa razy w tym roku i nikt mi nie zabraniał robic zdjęc zewnątrz .Również nie spotkało mnie coś takiego jak zapłata za zdjęcia ..Nie zgadzam sie więc z tym co pisze autor tego artykułu .

 5. Iv

  Aż ciekawa jestem jak wysoka jest ta opłata.

 6. ork

  Często spotykam się z niezbyt pochlebnymi opiniami na temat tej odbudowy..hmm..taka jest historia takich obiektów- są rujnowane,palone i odbudowywane i zawsze trochę inaczej niż pierwotnie.Ważne ,że jest i ma szansę jeszcze długo stać,bo po resztkach wapiennych ścian za 100 lat zostanie tylko wspomnienie.Teraz krzykacze podnoszą głos a za jakiś czas przewodnik powie: „…na poczatku XXI wieku zamek odbudowany i przywrócony do świetności” -tak jak już kilka razy:)

 7. Anonim

  Od 2006roku do teraz (2014) bywam Bobolicach regularnie po kilka razy w roku, ponieważ kocham Jurę i poświęcam na jej zwiedzanie każdą wolną chwilę. Czy to zima, lato lub najpiękniejsza w tych stronach jesień- nigdy nikt nie żądał ode mnie opłaty za zdjęcia. Wręcz przeciwnie- jako turysta czuję się traktowany swietnie-np w porównaniu do Zakopanego, gdzie WSZYSTKO kosztuje…. W Bobolicach zmotoryzowany znajdzie darmowy parking, szlak między zamkami posiada kosze opróżniane za prywatne pieniądze, utrzymanie szlaku i usuwanie zarośli również jest prywatną, wspaniałą inicjatywą. Nota bene zarastanie Jury jest moim zdaniem większym problemem zanikania krajobrazu kulturowego niż odbudowy zamków. Zamiast mozaiki pól, lasów i łąk z białymi ostańcami, otrzymujemy z roku na rok coraz większe połaci chaszczy i zarośli ruderalnych, zasłaniających krajobraz, pełnych wszelkiego robactwa, oraz zubażających ilość gatunków, ponieważ znika w ich cieniu cała roślinność kserotermiczna czyli ta najpiękniejsza, najbardziej aromatyczna roślinność naskalna. Także trzymajmy kciuki za kondycję rolnictwa tradycyjnego, żeby krowy jadły trawę i zioła na łąkach, a nie siedziały w unijnych stajniach zjadając mielone kości innych krów i skisłe chwasty.
  PS-co do samej odbudowy, wolę taką jak w Bobolicach niż to co się dzieje z ruinami zamku Tenczyn w Rudnie. Zarys korony murów wygląda tam teraz koszmarnie. A zamek w Korzkwi gdzie do odbudowy używali pustaka ceramicznego Max? Przynajmniej za 200lat będzie wiadomo które fragmenty murów pochodzą z końca XXwieku, tak jak my teraz patrzymy na cegły palcówki, czy wątki w murach z kamienia łamanego. To moja opinia zarówno jako turysty, miłośnika Jury i architekta.
  Pozdrawiam

 8. Jelon

  No cóż – może chodzi o tę kartkę – zdjęcie nr 6. Tak było w 2011 roku. Nie wiem jak jest teraz.

 9. waldek

  Też jestem za odbudową zamków. Też chodzę po jurze i wiem jak to wygladało dawniej, śmieci butelki, odchody itd. Z każdym rokiem większa ruina. To że ktoś pobiera opłatę to dla mnie nic złego w końcu zainwestował własne pieniądze i wcale nie zrobił kiczu, jak niektórzy tu piszą.
  Pobieranie opłaty za fotografowanie z zewnątrz też uważam za absurd i myślę że właściciel zmieni zdanie.
  Jednego czego się obawiam to żeby te odnawiane zamki, nie były miejscem kiczu jak np w Ogrodzieńcu, otoczony straganami z kiczem, tam widać że kasa ponad wszystko. Mimo to bądźmy dobrej myśli

 10. Anonim

  Nie prawda właściciel nie pobiera opłat ,byłem na zamku rok temu i uważam że oskarżenia są fałszywe !!

 11. Zamek Bobolice gościu jesteś WIELKI !!! no i bogaty oczywiście ( jak polityk ) .Wielkie dzięki za to co zrobiłeś i uratowałeś w ostatniej chwili tą ruinę od kompletnej destrukcji i pewnie 10 razy taniej nisz by państwo, konserwator i unijne darmo-zijady by to zrobiły z każdym takim obiektem .Jaskrawym przykładem jest KRZYŻTOPÓR .Mam nadzieje tylko że właścicielowi woda sodowa do głowy nie uderzy!

  • adam

   Zupełnie zgadzam się z Twoją opinią. Ratowałem nie jeden zabytek, i o wiele więcej bym zrobił bez przeszkadzania przez „szkodników pałacowych= konserwatorów.”

   • adam

    Dziękuję za zrozumienie. Okazuje się nie wiele osób dostrzega właśnie taki problem. Te wszystkie komentarze są porozrzucane po tak wielu portalach, że trudno cośkolwiek zrobić pożytecznego dla sprawy ratowania zabytków. Ja osobiście „pracuję” nad zmianą USTAW w M.K.iD.N.- ale musi być nas większa kupa. Wybory są już niedługo. Trzeba sie organizować.

 12. adam

  Czy wolno, czy nie wolno brać pieniądze? Tak wolno, bo pałac jest własnością prywatną i ja decyduje co wolno. Koniec z komunizmem. Ja nie poszedłbym robić bez zezwolenia Twojej chałupy.

 13. ag

  Nie są pobierane żadne opłaty, może ktoś chciał was naciągnąć. A co do odbudowy-świetna robota, oby takich więcej. Nie ma nic malowniczego w krajobrazie pełnym kup, albi grożącym zawaleniem .

 14. Lesio

  A ja jestem za odbudową takich ruin. Oczywiście ideałem było by odtworzenie w 100% zgodnie z oryginalnym wyglądem, ale nie zawsze jest to możliwe. Należy zadać sobie pytanie cóż takiego podziwiamy w tej chwili ? – spuściznę po wizycie Szwedów, której tylko i wyłącznie ze względu na upadek Polski nie dało się odbudować.

 15. DeNerv

  Cieszy mnie widok tego zamku.A widziałem ich wiele na całym świecie.
  Cieszy mnie zapał ,ludzi takich jak obecny właściciel zamku.
  Nie cieszy mnie podpinanie sie państwa pod cos , do czego nie przyłozyło ani pracy, ani grosza.
  Tym samym twierdzenie ze jest to dobro „publiczne”,jest komunistycznym nawykiem przywłaszczania,cudzej pracy i poniesionych kosztów. Nastepuje to zawsze , wtedy kiedy prywatny wykonawca za własne pieniadze, wykaże indolencje i niegospodarność urzędasów.Wszyscy ponosimy konsekwencje tzw komunistycznego
  prawa do własności.Dopiero kiedy Polak osiągnie jakikolwiek sukces (bez udziału państwa) wszyscy nagle przypominają sobie że ma korzenie polskie.Zwłaszcza media i władza.Nigdy wczesniej. W ślad za tym idzie zwyczajna zawiść , że ktos wpadł na dobry pomysł , lub mu sie powiodło.
  I prosze sobie zapamietać raz na zawsze, że za swoje, i swoimi staraniami uratował kawałek historii tego narodu.
  We wszystkich cywilizowanych krajach ,kupiona ziemia,i to co na niej sie znajduje (a także wgłąb niej) należy do nabywcy.Koniec i kropka. Tylko w chorym chciwym swoimi urzędasami kraju takim jak Polska, bursztyn przywleczony ze Skandynawii na polskie wybrzeże ….jest własnością państwa!
  Ziemia nie jest własnoscią rolnika,jest dzierżawiona .Ani to co rolnik w niej znajdzie A któz to jest to państwo?
  A to tacy ludzie , jak Pan tego bloga, który niczego dla Bobolic nie zrobił, ale twierdzi ze to dobro publiczne.
  Publiczne drogi Panie są na świecie tylko dwie rzeczy.Ubikacje Publiczne i…Domy Publiczne. Ot co.
  Bobolice są własnoscią prywatną.I niech taką pozostaną, bowiem kiedy wezmą je pod swoją opiekę urzędasy, za parenaście lat , nie bedziesz Pan miał co fotografować.Nawet za pieniądze.I tyle.

 16. krzysiunet

  Kulturalne dobra są określone w prawie, nie są opinią. Również wolność panoramy i dozwolony użytek. Praktycznie na całym świecie takie prawa istnieje, więc podaje Pan argumenty, które są fałszywe – może gdzieś Pan bywał, ale bez zrozumienia prawa. A jeśli dla Pana rzeczy publiczne kojarzą się tylko z domami i ubikacjami, to świadczy to tylko o pana zamiłowaniu do manipulacji semantycznej, a nie rzeczowej dyskusji. Szczególnie jeśli pisze Pan *publiczny* komentarz.

 17. Pingback: Czy turystykę stać na autorefleksję? Relacja z Ogólnopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki w Cieszynie | turystyka w mieście

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: